Co oferują Bieszczady? Z jakiego powodu właśnie tam warto się wybrać?

Bieszczady, mimo dość małej gęstości zaludnienia, były rejonem zamieszkałym już w czasie neolitu. Ciekawe zjawisko, zwłaszcza iż spora część starszych osad z czasem nabierała znaczenia i powiększała się do wielkości ogromnych obecnie ośrodków, a tego w Bieszczadach po prostu nie ma.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, patrząc na te okolice, na Bieszczady atrakcje, czyli przyjazne niskie góry, ogromne obszary leśne i rozległe połoniny, wydają się one doskonałymi miejscami do osiedlenia się i przebywania w tym miejscu, a biorąc pod uwagę dostępność dzikich zwierząt (nawet obecnie Bieszczady zamieszkuje sporo wymierających, niespotykanych na innych terenach w naszym kraju, rodzajów zwierząt) nie widzi się nic zaskakującego w tak pierwotnym osadnictwie. W dużej liczbie bieszczadzkich miejscowościach robiono badania archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a do tego bogate wpływy Celtów – zobacz .

Bliższe współczesności osadnictwo jest datowane na okres średniowiecza: pojawili się tam przybysze z innych terenów Polski, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wsi oraz małych miejscowości bieszczadzkich założonych zostało właśnie w tych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wspomniana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Bieszczadach mocne piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) i jakże tragiczna w skutkach akcja Wisła – duża akcja przesiedleńcza, w skutek której swoje rodzinne tereny była zmuszona opuścić większość pierwotnych mieszkańców Bieszczad.

Jeżeli chcesz zgłębić więcej materiałów na prezentowany wątek, to użyj linku, na której znajdziesz zbliżone informacje – śmiało kliknij tutaj!

Obecni mieszkańcy to głównie osadnicy z różnych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych przejściach Bieszczady jednak się podniosły: dziś, wciąż z tym czymś charakterystycznym dla tamtejszej dziczy, są coraz popularniejsze turystycznie. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje pełną dostępność sportów typowo górskich, wodnych oraz klasycznych miejskich uciech. Obecnie wypoczynek w tym miejscu to duża radość dla przybyszów z Polski oraz zagranicy (sprawdź artykuł atrakcje Bieszczadów).

Intrygujący wpis? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tutaj, w serwisie (http://www.domki-letniskowe.pl/), który tam miejscu się znajduje, również jest coś ciekawego.

Nie jest to jednak aż tak skomercjalizowany teren, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju i relaksu pośród odgłosów natury, znajdzie je w Bieszczadach.